W cyklu „zmiany w prawie pracy 2016” mam dla Was jeszcze jedną nowinkę. Zmianie ulegnie art. 188 Kodeksu pracy, który wprowadza znane dwa dni tzw. opieki nad dzieckiem w wymiarze godzinowym.
Nowy art. 188 Kodeksu pracy otrzyma brzmienie:
§ 1. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
§ 2. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia, o którym mowa w § 1, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.
§ 3. Zwolnienie od pracy, o którym mowa w § 1, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
Co dokładnie oznacza ta zmiana?
Od 2 stycznia przysługujące rodzicom dwa dni opieki nad dzieckiem będzie można wykorzystać w godzinach. Czyli w przypadku pracy w pełnym wymiarze czasu pracy, będziemy mieć prawo do 16 godzin zwolnienia z tego tytułu.
Na przykład, gdy będziemy mieli zaplanowaną wizytę z dzieckiem u lekarza, to nie będzie już konieczności korzystania z całego dnia wolnego na załatwienie tej sprawy. Będziemy mogli skorzystać na przykład z 2 godzin takiego zwolnienia i wyjść wcześniej z pracy na wizytę lub przyjść później. Można będzie również skorzystać z tych „wolnych” godzin w trakcie dnia pracy.
Myślę, że to rozwiązanie może się również okazać przydatne w przypadkach, gdy nasze dziecko będzie występowało w przedstawieniu w szkole/przedszkolu etc.
Co zrobić, aby skorzystać z nowego zwolnienia na opiekę nad dzieckiem?
Aby ze zwolnienia na opiekę korzystać w wymiarze godzinowym, zostaliśmy przez ustawodawcę zobowiązani do złożenia stosownego oświadczenia w tej sprawie.
Mamy bowiem cały czas prawo do korzystania z tego zwolnienia również w wymiarze dobowym. Natomiast w świetle możliwości skorzystania z prawa do godzinowego wymiaru, wybór wymiaru dobowego, w przypadku gdy pracujemy 8 h dziennie wydaje się bezcelowy. W momencie, gdy będziemy potrzebowali całego dnia wolnego, po prostu złożymy wniosek o liczbę godzin odpowiadającą pełnemu dniu naszej pracy.
Korzystanie z opieki w wymiarze dobowym może być korzystne dla osób, które pracują np. w równoważnym systemie czasu pracy i ich dniówka wynosi 12 h. Jeżeli wybiorą korzystanie z tego uprawnienia w wymiarze dobowym, to będą mieli prawo do 24 h wolnego, a nie 16 h.
Oświadczenie o wyborze formy korzystania z przedmiotowego zwolnienia składamy przy okazji przekazywania pracodawcy pierwszego wniosku w danym roku kalendarzowym, o skorzystanie ze zwolnienia. Wzór takiego wniosku znajdziecie w zakładce WZORY DOKUMENTÓW, do pobrania tutaj: Wniosek_opieka_nad_dzieckiem_188_KP_2016_wzór.
Co jeszcze warto wiedzieć o opiece nad dzieckiem z tytułu art. 188 Kodeksu pracy?
- Prawo do zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje na dzieci do ukończenia przez nie 14 roku życia.
- Prawo do dodatkowych 2 dni wolnych niestety przepada, jeżeli nie wykorzystamy ich do końca danego roku kalendarzowego. Dni te nie przechodzą na rok następny jak w przypadku zwykłych dni urlopowych.
- Z prawa do dwóch dni wolnych lub 16 godzin może skorzystać ojciec lub matka dziecka, pod warunkiem, że zadeklarują chęć korzystania z tego zwolnienia u pracodawcy. Wzór stosownego oświadczenia znajdziecie tutaj: Oświadczenie_rodzica_opieka_nad_dzieckiem_wzór
- Nie ma konieczności wykorzystywania dwóch dni przez jednego rodzica. Mogą „podzielić” się tym uprawnieniem i wykorzystać po jednym dniu w ciągu roku. W tym celu należy złożyć u pracodawcy stosowne oświadczenie. Wzór ten sam co powyżej (Oświadczenie_rodzica_opieka_nad_dzieckiem_wzór).
- Dodatkowo ważna uwaga dla świeżo upieczonych tatusiów: jeżeli matka Waszego dziecka nie pracuje lub przebywa na urlopie macierzyńskim i wiecie doskonale, że na pewno w danym roku kalendarzowym nie skorzysta z tego uprawnienia czym prędzej złóżcie stosowne oświadczenie w swoich kadrach, żebyście to Wy mogli skorzystać z tych dodatkowych dni (Oświadczenie_rodzica_opieka_nad_dzieckiem_wzór).
- W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, zwolnienie godzinowe będzie ustalane proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Jeżeli okaże się, że zwolnienie miałoby obejmować niepełną godzinę po tych obliczeniach, to wówczas taką godzinę pracodawca powinien zaokrąglić w górę (do pełnej godziny).
- Liczba dzieci niestety nie wpływa na wymiar dni wolnych. Nie ważne, czy mamy jedno dziecko czy trójkę, w ciągu roku przysługują nam tylko 2 dni z tytułu opieki.
To tyle na dzisiaj. A Wy korzystacie z dwóch dni opieki na dziecko? Czy może zdarza się Wam zapomnieć i przepadają Wam bezpowrotnie? Do końca roku jeszcze trochę czasu, więc jak nie wykorzystaliście tych dni do tej pory, to jest jeszcze szansa, a od nowego roku będziemy wykorzystywać w godzinach 🙂