UWAGA
Poniższy wpis prezentuje przepisy dotyczące długości wypowiedzeń obowiązujące do 21/02/2016 r.
Informacje o aktualnych przepisach znajdziesz w nowym wpisie:
Dodatkowo warto przeczytać o ostatnich zmianach w umowach terminowych:
Kilka dni temu zadzwoniła do mnie znajoma z prośbą o sprawdzenie napisanego przez nią wypowiedzenia. Chciała mieć pewność, że będzie ono skuteczne, bo zamierza od nowego miesiąca rozpocząć nową pracę. Dlatego właśnie, dzisiaj zajmę się tym tematem, abyście wiedzieli w jaki sposób złożyć wypowiedzenie jak przyjdzie ten „upragniony” dla niektórych, dzień zmiany pracy 🙂
Omówię wypowiedzenia składane ze strony pracownika, ponieważ wypowiedzenia ze strony pracodawcy to trochę inna sprawa, ale oczywiście na ten temat również przyjdzie kiedyś pora.
Pierwsze co powinniśmy zrobić jeżeli chcemy naszą umowę rozwiązać to wyjąć ją i sprawdzić jaka to umowa, na jaki okres zawarta oraz czy nie ma w niej przypadkiem jakiś szczególnych regulacji dotyczących okresu wypowiedzenia. Jeżeli chodzi o umowy o pracę to okres wypowiedzenia zależy od tego jaką umowę podpisaliśmy oraz czasem od naszego stażu pracy u danego pracodawcy. Jeżeli pracujemy na podstawie umowy cywilnoprawnej – zlecenie, dzieło to okres wypowiedzenia powinien zostać w niej określony, jeżeli nie znajdziemy w niej punktu dotyczącego okresu wypowiedzenia to wówczas mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i taką umowę możemy rozwiązać z dnia na dzień (więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Umowa zlecenia – czyli czy umowa „śmieciowa” zawsze jest do śmieci?). Jeżeli zaś chodzi o umowy o pracę to typy tych umów znajdziemy oczywiście w Kodeksie pracy, a dokładnie w Art. 25:
§ 1. Umowę o pracę zawiera się na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.
§ 2. Każda z umów, o których mowa w § 1, może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy.
W zależności od tego jaką umowę mamy podpisaną będziemy mieć stosowny do niej okres wypowiedzenia. I tak:
- Umowa na czas nieokreślony ma następujące okresy wypowiedzenia:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata
- Umowa na czas określony:
- 2 tygodnie
UWAGA! Wypowiedzenie takiej umowy jest możliwe tylko wówczas gdy strony w treści umowy dopuszczą taką możliwość (na podstawie art. 33 Kodeksu pracy) oraz gdy umowa zawarta jest na okres dłuższy niż 6 miesięcy (6 miesięcy i 1 dzień wystarczy), jeżeli jest krótsza nie ma możliwości rozwiązania jej przy pomocy wypowiedzenia.
- Umowa na czas wykonywania określonej pracy:
- brak możliwości rozwiązania za wypowiedzeniem
- Umowa na zastępstwo
- 3 dniowe wypowiedzenie
- Umowa na okres próbny
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Dodatkowo pracodawca i pracownik mogą określić inne niż wyżej wymienione okresy wypowiedzenia i zawrzeć je w umowie pod warunkiem, że będą one bardziej korzystne dla pracownika. Co oznacza pojęcie „bardziej korzystne”? Wszystko zależy od sytuacji w której się znajdujemy. Jeżeli w umowie na czas nieokreślony pracodawca zagwarantuje nam np. 6 miesięczny okres wypowiedzenia zamiast 3 miesięcznego to w sytuacji gdy to pracodawca będzie chciał nas zwolnić te 6 miesięcy jest jak najbardziej dla nas korzystne. Jeżeli jednak to my będziemy chcieli opuścić firmę to może się okazać, że niewielu innych pracodawców będzie chciało na nas czekać pół roku. W takim przypadku 6 miesięczny okres wypowiedzenia niestety nie jest dla nas bardziej korzystny niż ustawowy, więc mamy prawo do zastosowania krótszego okresu przewidzianego w Kodeksie pracy. Ważne natomiast jest to aby sprawdzić co mamy w treści naszej umowy.
Jak liczymy okresy wypowiedzenia?
Gdy już wiemy jaką mamy umowę i jaki okres wypowiedzenia będzie do niej zastosowany to pamiętajmy o jeszcze dwóch ważnych sprawach określonych w Art. 30 Kodeksu pracy:
§ 21. Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.
§ 3. Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.
Co tak naprawdę te paragrafy dla nas oznaczają?
Jeżeli np. rozwiązujemy umowę o pracę na czas określony za dwutygodniowym wypowiedzeniem to pamiętajmy, że okres tych dwóch tygodni zakończy się w sobotę, więc jeżeli złożę wypowiedzenie w dniu 6 sierpnia 2015 r. (czwartek) to rozwiązanie umowy nastąpi w dniu 22 sierpnia (sobota), czyli po upływie 16 dni, a nie 14, dlatego, że okres wypowiedzenia dwutygodniowego musi, zgodnie z przepisem powołanym powyżej, zakończyć się w sobotę. Dlatego ważne jest abyśmy planując odejście z firmy mieli to na uwadze, bowiem złożenie wypowiedzenia w poniedziałek sprawi, że na rozwiązanie umowy będziemy czekać prawie 3 tygodnie mimo, że umowa rozwiązywana jest za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Podobnie sprawa się ma w przypadku umów z miesięcznymi okresami wypowiedzenia. Tutaj ryzyko pozostania w firmie dłużej jest większe bowiem jak mówi przepis taka umowa rozwiązuje się w ostatnim dniu miesiąca co oznacza, że od złożenia wypowiedzenia do rozwiązania umowy musi minąć minimum jeden pełny miesiąc, tak aby mogło ono zakończyć się w ostatnim dniu miesiąca. Zatem jeżeli obowiązuje nas miesięczny okres wypowiedzenia i złożymy je np. 6 sierpnia 2015 r. to bieg naszego wypowiedzenia zakończy się dopiero w dniu 30 września 2015 r. Wniosek z tego taki, że jeżeli chcemy szybko rozstać się z pracodawcą to w takim przypadku najlepiej złożyć stosowne pismo najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca.
Każde wypowiedzenie powinno być złożone na piśmie. Oczywiście nie ma zakazu składania wypowiedzenia w formie ustnej, ale jeżeli tak zrobimy to w razie sporu z pracodawcą na nas będzie ciążył obowiązek udowodnienia, że dokonaliśmy wypowiedzenia, także dla własnego spokoju lepiej złożyć stosowne pisemko. Wzór wypowiedzenia znajdziecie tutaj: Wypowiedzenie pracownika – wzór. Ważne jest abyście prawidłowo wpisali datę zawarcia umowy, którą wypowiadacie (sprawdzamy na obowiązującej umowie, ponieważ wypowiadacie tą na podstawie której jesteście aktualnie zatrudnieni, a nie np. umowę na okres próbny, która już dawno się zakończyła) oraz poprawnie określili datę rozwiązania umowy. Mam nadzieję, że mój wzór Wam w tym pomoże.
Porozumienie stron
Istnieje również możliwość rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron (Art. 30. § 1., pkt. 1). Jak sama nazwa wskazuje kluczem do sukcesu w tym przypadku jest to aby obie strony (pracodawca i pracownik) się porozumiały. Oznacza to, że obydwie strony muszą wyrazić zgodę na rozwiązanie umowy w takiej formie i podpisać stosowny dokument. W przypadku porozumienia stron datę zakończenia współpracy możemy ustalić dowolnie. Jeżeli nasz pracodawca się zgodzi to możemy odejść już następnego dnia. Także, jeżeli bardzo nam zależy na nowej pracy i szybkim odejściu to czasem warto spytać o możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy niż wynika to z przepisów dotyczących wypowiedzeń. Jak mawiają „z niewolnika nie ma pracownika”, więc jeżeli już podjęliśmy decyzję o rozstaniu z pracodawcą to nasze zaangażowanie w wykonywane obowiązki raczej spada, więc czasem lepiej dla obydwu stron aby rozstały się w zgodzie wcześniej niż ustawa przewiduje, dla własnego dobra oczywiście 🙂
I tutaj ważna uwaga: nie ma czegoś takiego jak „wypowiedzenie za porozumieniem stron”, mamy albo wypowiedzenie, albo porozumienie stron. Jeżeli nosimy się z zamiarem rozwiązania umowy to najlepiej na rozmowę z szefem przygotować sobie dwa pisma: wypowiedzenie oraz prośbę o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron. Jeżeli dojdziemy do porozumienia to wówczas korzystamy z porozumienia a wypowiedzenia nie składamy wcale. Jeśli jednak szef nie dopuszcza myśli o wcześniejszym rozwiązaniu z nami umowy to wówczas składamy wypowiedzenie i pamiętajcie aby wszystkie dokumenty zawsze przygotowywać w dwóch egzemplarzach – jeden dla pracodawcy a drugi dla Was, tak abyście mieli potwierdzenie złożenia stosownych pism.
Wzór porozumienia stron również do pobrania tutaj: Porozumienie stron – podanie pracownika – wzór
Na koniec życzę Wam tylko takich sytuacji w których to Wy podejmujecie decyzję o rozwiązaniu umowy!
Uciekam na urlop 🙂