W dniu 13 maja 2016 r. została przez Sejm przyjęta Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 910), która likwiduje tzw. problem pierwszej dniówki, czyli sytuację, w której pracownik rozpoczyna pracę, nie posiadając podpisanej umowy.
Koniec syndromu „pierwszej dniówki”
Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami umowa o pracę może być dostarczona pracownikowi do końca pierwszego dnia pracy, co powoduje różnego rodzaju nadużycia, szczególnie wśród firm zatrudniających na czarno. W przypadku kontroli tacy przedsiębiorcy informują Inspektora, że pracownicy są właśnie pierwszy dzień w pracy i nie zdążyli jeszcze załatwić wszystkich formalności, dlatego też nie posiadają podpisanych umów.
Umowa przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków
Z chwilą, gdy nowelizacja wejdzie w życie, a stanie się to 1 września 2016 r., umowa o pracę będzie musiała być wręczona pracownikowi przed dopuszczeniem go do pracy. Oznacza to, że umowę będziemy musieli podpisać najpóźniej w dniu, w którym będziemy zaczynali pracę, ale przed jej faktycznym rozpoczęciem. Czyli najpierw umowa, a dopiero potem siadamy do biurka czy rozpoczynamy inne czynności. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby podpisać umowę wcześniej. Na przykład na kilka dni przed faktycznym rozpoczęciem pracy.
Co ciekawe, zgodnie z nowymi regulacjami pracodawca dodatkowo zobowiązany jest zapoznać nas z obowiązującym regulaminem pracy również przed dopuszczeniem nas do wykonywania obowiązków.
Za brak stosowania się do nowych przepisów, pracodawcy grozić będzie kara grzywny w wysokości od 1 do 30 tys. zł.